This is one of few stories which can always divide the nation into two very different groups. In 50s several young men started resistance activities against the communistic regime. During several years they managed to conduct some sabotages, steal some money and weapons, and also kill some people. When their situation become too dangerous they decided to abandon the communistic Czechoslovakia. Group of six started their way to West Berlin. Only three of them managed to reach it. Three of them were captured either by Eastern Germany police or army or by the Soviet Army and later executed. The whole story is well described in Wikipedia (really well, if you have time read it).
Why this story splits the nation? Two of the group, and actually the leaders of the group, are sons of colonel Masin a hero of antinazi resistance movement during the WWII. The inspiration seems to be clear. On the other hand fighting Nazi was something different - the enemy was obvious. They enemy was a foreign power which invaded our country. But: fighting communistic regime seems (at least to some people) different. That means fighting people from your own nation. For some Czech people it would be more acceptable if they fought just soldiers or policemen - but they also killed or wounded people who were not directly holding power (a fireman or a cashier guarding money). And so on...
Again I recommend you to read the whole story.
Every year, on 28 October, when celebrating the anniversary of founding of modern Czechoslovakia in 1918, some people are awarded by our president. And every year the question arises: should these men receive medals or not? And again and again it is a good opportunity to start many discussion in newspapers and on internet. One group says they were heroes, another says they were murderers.
I would rather say they were heroes - even though it is not easy to define such a word. By giving somebody a medal you usually say more about some values you respect, than just about the man/woman honoured. If we don't distinguish them what are we going to say to our children about fighting a criminal regime? How to fight evil?
Na serveru Aktualne.cz probiha diskuse o skupine bratri Masinu.
Rikam si, jestli nekdy nekam dospeje - tezko na tom ci onom serveru, dnes ci za tyden - rekneme v radu let. Zkratka kdy nastane doba, ze treba budou uvedeni v ucebnicich dejepisu s prevladajicim hodnocenim.
Asi bude zaviset na tom, jak se ty ucebnice dejepisu budou psat - neboli budou-li psany se snahou pochopit principialni schovane za tim ci onim cinem.
V souladu s onim principialnim si myslim, ze odmitani jejich cinu je intelektualnim a moralnim selhanim: jak lze principialne odmitat odboj proti zlocinnemu rezimu?
V dusledku totiz nejde o to, co si myslime o cinech, ktere se staly v minulosti, jaksi o sobe. Podstatne je, co nase hodnoceni takovych cinu rika pritomnosti a budoucnosti - ktera muze byt i temna a bude vyzadovat obtizna rozhodovani o tom, jake jednani je spravne a jake nikoli.
V pripade, ze jednani Masinu a spol. odmitneme, vystavujeme se pro budoucnost velmi, velmi obtiznym otazkam, resp. otazce: jak bojovat proti zlu? A mozna jeste horsi otazce, ktera by vlastne nemela ani byt vyslovena: bojovat proti zlu?
11/08/2006
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
2 comments:
Vidím to s Mašíny úplně stejně.
Když lidé hodnotí jejich činy tak je posuzují v kontextu svého chování a hodnotí vlastně sebe: cítí, že jejich provinění není o nic menší než vina např. toho zastřeleného pokladníka. Pokud by přiznali, že byl pokladník vinen tím, že chránil zločinný režim, tak by přiznali, že jsou vlastně vinni také. To je pro většinu lidí myslím nepředstavitelná představa. Viz. také ignorování nacismu v Německu po válce: Norimberský proces proběhl tak proč o tom pořád mluvit? Otevřeně se o tom začalo taky mluvit teprve nedávno. Málokdo má odvahu si přiznat, že dělal špatné věci.
jj, velmi hezky zformulovany zaver v postu; jsem zvedav, zda se na blogu objevi nejaky nesouhlasny nazor, pripadne od koho..
Post a Comment