10/03/2009

O podnikatelich, krase jednoduchosti, novem a starem

Jiz paty "vyber z internetove cetby" [1], [2], [3], [4]

S prarodici se nejednou pru o zvuk slova "podnikatel" a o vecne podezrivani kazdeho druheho, kdo podnika, z toho, ze je zlodej. Nevim, do ktere kategorie spada tenhle clovek. Mozna, ze na zacatku nejaka ta zlodejina byla. A nebo to je proste frajer, ktery i v tehle dobe vydelal 250 mega (zvyseni oproti lonsku o 91). Motejlkovi bych veril, kdyz rika "Studénka je prototypem úspěšného továrníka. Lidé jako on, mohou dnes díky vlastní silné a zdravé finanční situaci výrazně posílit."

Delat krasne veci, vlastne jednoduse, i kdyz jsou slozite. Do tehle kategorie spadaji casto podnikatele (viz tez zalozka Organizationes) - a taky architekti a designeri. Obdivuju se oboum.


Prestavba radoveho domu od AI - Design spada prave do tehle kategorie. I kdyz priznavam, ze treba kytky nad posteli by na me asi byly prilis divoke (ale treba bych si na ne zvyknul), fascinuje me ta promena neceho obycejneho a neprilis vzhledneho v nove, dumyslne a krasne. A taky se mi libi, ze je to rekonstrukce - nic proti novostavbam, ale tam mi to vse prijde mnohem jednodussi. Navic v tom citim neco jako necitlivost vuci jiz existujicim vecem (a jejich tvurcum).

Poznamka k AI Design - mrknete se na jejich projekty, je zajimave pri prohlizeni nasavat spolecny jmenovatel jejich stylu (vcetne schodist, na nez je udajne Jiricna specialistkou). Zdroj obrazku Aktualne.cz

Kdyz uz jsem u architektury: dum a la Flinstoneovi bych asi nevydychal. I kdyz clanek za precteni stoji, protoze nektere nazory na me pusobi dobre: "Myslím, že pro ideální vývoj stavebnictví je dobré, aby se vrátilo k podstatě, jak to chtěl už Karel IV. Ti, co chtěli řídit, si to museli nejprve tvrdě odpracovat. A pokud projektanti a architekti nemají velký kontakt s hmotou a zůstávají izolováni, tak se potom jejich projekty uchopené pouze moderními technologiemi mění v něco jiného."

Zajimave spojeni noveho a stareho - to je prestavba (ci dostavba) stareho Porsche 911 na novy supersporst. Clanek nahodne objeven na iHNed. Nekomu ta prestavba muze prijit jako brutalni - mne se ale libi, ze to auto dostalo novy obsah a umoznuje tesit se ze zcela soucasnych vykonu (kdo by neocenil maximalku 273 km/h, ze) a zaroven i ze stareho pekneho designu.

In the Czech text above I was expressing my preferrence for using the old things and - if necessary - reusing and redesigning them. The picture of Porsche 911 illustrates such a story which you can read in detail here or here (different pics on the articles).

Pokud se vam zda, ze jde o brutalni przneni stare krasy, muzete si spravit chut pri prohlizeni fotostory o rekonstrukci Skody 450.

1 comment:

Vilda said...

Very good again, zajímavý pohled na rekonstrukce. Ostatně: re-konstruovat, znovu vytvořit, i z toho je cítit, že je to často mnohem těžší než "pouze" tvořit.
Pěkný příklad je ta 911-ka. Souhlasím, že bylo jednoznačně v pořádku něco takového udělat. Před těmi 35 lety to bylo krásné a moderní auto, postupně se stalo "jen" krásným, teď je opět krásné a moderní. (Snad jen ty "salámy" vzadu trochu bijí do očí, ale to bylo pro dosažení špičkových jízdních vlastností asi nutné).
Otázka je, jestli u 911-ky není jeden z hlavních důvodů silné přitažlivosti kontinuita: technika je u nových modelů vždy v souladu s nejlepšími dostupnými technologiemi (dvouspojková převodovka, diodová světla atd.), design vždy působí taky velmi moderně a dotaženě, přesto je kontinuita nepřehlédnutelná. Je to vlastně stále nové a zároveň stále stejné auto.